Waga osiowa to proste i tanie rozwiązanie Zakup i montaż wagi osiowej jest prostym i przystępnym cenowo rozwiązaniem zapewniającym ważenie samochodów ciężarowych. Wagi przejazdowe posiadają stalową konstrukcję, a ich nośność wynosi od 10 do 15 ton, a ukłąd ważenia tworzą zwykle 4 czujniki wagowe. Dużym atutem wagi osiowej jest jej mały rozmiar (zwykle około 3m […]
Zakup i montaż wagi osiowej jest prostym i przystępnym cenowo rozwiązaniem zapewniającym ważenie samochodów ciężarowych. Wagi przejazdowe posiadają stalową konstrukcję, a ich nośność wynosi od 10 do 15 ton, a ukłąd ważenia tworzą zwykle 4 czujniki wagowe. Dużym atutem wagi osiowej jest jej mały rozmiar (zwykle około 3m x 0,73m) dzięki czemu można ją zamontować nawet na stosunkowo niewielkim placu czy w hali. Stosunkowo niski jest również koszt zabudowy. Waga osiowa jest zagłębiana i montowana równo z powierzchnią, w zwiazku z czym niezbędne jest wykonanie fundamentu do osadzenia pomostu.
Ważenie na wadze osiowej
Poza wyznaczeniem masy pojazdu służą również do pomiaru nacisku na oś jezdni. Ważenie na wadze osiowej odbywa się w sposób statyczny lub dynamiczny. Pomiar statyczny wymaga zatrzymania się pojazdu na wadze każdą osią. W trakcie pomiaru dynamicznego pojazd przejeżdża przez wagę, a pomiar dokonywany jest w trakcie przejazdu.
Częściej stosowanym rozwiązaniem jest pomiar statyczny. Ważenie na wadze osiowej w sposób statyczny polega na najechaniu pojazdu po kolei każdą osią na platformę wagową i zatrzymaniu się, po czym nastąpi pomiar nacisku osi. Pomiar może nastąpić automatycznie, dzięki zastosowaniu oprogramowania wagowego, lub być wywołany ręcznie przez operatora lub kierowcę. Wynik ważenia zapisuje się w bazie danych oprogramowania, a dodatkowo może zostać wydrukowany w formie na kwitu wagowego.
Przykład zastosowania wagi osiowej
Na filmie i zdjęciach jedna z ciekawszych ostatnich realizacji zastosowania statycznej wagi osiowej z oprogramowaniem wagowym w firmie specjalizującej się w produkcji i sprzedaży zabudów i przyczep do wywrotek z południa Polski. Platforma wagowa ma wymiar 3,00m x 0,73m i nośność 15 t. Waga jest legalizowana (legalizowany nacisk na jedną oś). Nasze prace obejmowały wykonanie fundamentu (w tym wycinanie betonowej posadzki), osadzenie wagi w posadzce, montaż wyświetlacza tekstowego, skrzyni sterowniczej z miernikiem, uruchomienie systemu, konfigurację i przeszkolenie. Waga osiowa połączona jest z oprogramowaniem wagowym Scalescloud, które zarządza ważeniami, zapisuje i przechowuje wyniki pomiarów. Na liście ważeń dostępne są poszczególne ważenia, można filtrować ich grupę (data i godzina oraz po wartości pola tag, gdzie będzie wpisany numer VIN) i wyeksportować pomiary do pdf. Aplikacja umożliwia późniejszą integrację systemu z systemami nadrzędnymi np. klasy ERP poprzez API REST.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji zamów rozmowę z naszym ekspertem.