Legalizacja

Legalizacja wag Oferujemy usługi w zakresie legalizacji wag elektronicznych, handlowych i technologicznych różnych typów. Legalizacja to ogół czynności, które potwierdzają, że dokładność przyrządu pomiarowego (wagi) mieści się w wymaganych przez normę granicach błędu. Obowiązek poddawania wagi okresowej legalizacji spoczywa na użytkowniku   Wykonujemy legalizację WE (ocenę zgodności) i legalizację ponowną wag : laboratoryjnych, medycznych, sklepowych, […]

Legalizacja wag

Oferujemy usługi w zakresie legalizacji wag elektronicznych, handlowych i technologicznych różnych typów.

Legalizacja to ogół czynności, które potwierdzają, że dokładność przyrządu pomiarowego (wagi) mieści się w wymaganych przez normę granicach błędu.

Obowiązek poddawania wagi okresowej legalizacji spoczywa na użytkowniku

 

Wykonujemy legalizację WE (ocenę zgodności) i legalizację ponowną wag :

 • laboratoryjnych,
 • medycznych,
 • sklepowych,
 • przemysłowych,
 • platformowych,
 • samochodowych,
 • kolejowych,
 • innych.

Kiedy legalizacja wagi jest niezbędna?

Waga powinna przejść legalizację, jeśli jest wykorzystywana:

 • do naliczania opłat
 • w obrocie handlowym
 • przy paczkowaniu towarów.

Wykorzystywanie urządzeń, które nie przeszły legalizacji jest zabronione i może skutkować nałożeniem przewidzianych prawem kar finansowych. Legalizacja wag nie jest konieczna jedynie, gdy wagi używane są do do celów pomocniczych wewnątrz firmy.

Jakie są terminy ważności legalizacji?

Terminy reguluje Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 22 marca 2019 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych (Dz. U. z 2019 r. Poz. 759). Zgodnie z jego postanowieniami okres ważności legalizacji wynosi 25 miesięcy.

Ocena zgodności (pierwsza legalizacja)

Pierwsza legalizacja (tzw. pierwotna) powinna odbyć się jeszcze przed wprowadzeniem urządzenia do obrotu, z reguły przeprowadzana jest przez producenta.  Nowe wagi wprowadzane obecnie do obrotu posiadają ważną legalizację przez okres 2 lat.
Przykład: Waga zakupiona od stycznia do grudnia 2021 roku ma ważną legalizację do końca listopada 2023 r.

Legalizacje ponowne

Procedurę legalizacji należy cyklicznie powtarzać. Legalizację ponowną należy wykonać przed upływem ważności legalizacji pierwotnej, a następne przed upływem 25 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym dokonano legalizacji ponownej.
Przykład1: Nowa waga zakupiona we wrześniu 2021 roku ma ważną legalizację do końca listopada 2023 r. Legalizacji ponownej należy dokonać przed końcem listopada 2023 r.
Przykład2: Waga została zalegalizowana ponownie 5 marca 2021 r. Następną legalizację należy wykonać do 5 kwietnia 2023 r. (jeśli wydano świadectwo legalizacji) lub do końca kwietnia 2023r. (jeśli nie wydano świadectwa legalizacji).

Przypominamy, że obowiązek poddawania wagi okresowej legalizacji spoczywa na użytkowniku.

Kontakt z Doradcą

Czekamy na Twój kontakt! Zadzwoń teraz! 881 056 880, 662 138 181 lub 537 270 480  lub napisz

  Imię i nazwisko / Firma

  Temat


  Adres email

  Numer kontaktowy


  Treść wiadomości

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (zgodnie z Ustawą z dnia 10.05.2018 roku o Ochronie Danych Osobowych; Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1000).
  Klauzula informacyjna o administratorze i przetwarzaniu danych


   

  Od początku działalności priorytetem jest dla nas zadowolenie Klientów. To wyróżnia nas na tle konkurencji. Jesteśmy otwarci na sugestie i oferujemy rozwiązania, zapewniające 100% satysfakcji. Naszą największą siłą są ludzie – profesjonalni, zaangażowani i otwarci na potrzeby Klientów. 

   

  Zaufali nam  • MIW GROUP Tomasz Kogut sp.k.
  • ul. Smaków 9, 49-318 Skarbimierz-Osiedle, pow. Brzeg, woj. opolskie
  • biuro@miary-wagi.pl
  • (+48) 77 411 39 28