Czyszczenie wagi – dlaczego należy regularnie czyścić wagę?

Wagi samochodowe są eksploatowane w bardzo trudnych warunkach operacyjnych. W związku z tym, może w nich zalegać błoto, śmieci, ważone materiały, olej i substancje o właściwościach korozyjnych. Regularne czyszczenie wagi zmniejsza prawdopodobieństwo niedokładnych odczytów i uszkodzenia wagi (co z kolei powoduje nadmierne przestoje, koszty napraw i utratę zysków). Utrzymuj wagę w czystości Zbieranie brudu przez […]

Czyszczenie wagi – dlaczego należy regularnie czyścić wagę?


20 maja, 2024 Blog,

Wagi samochodowe są eksploatowane w bardzo trudnych warunkach operacyjnych. W związku z tym, może w nich zalegać błoto, śmieci, ważone materiały, olej i substancje o właściwościach korozyjnych. Regularne czyszczenie wagi zmniejsza prawdopodobieństwo niedokładnych odczytów i uszkodzenia wagi (co z kolei powoduje nadmierne przestoje, koszty napraw i utratę zysków).

Utrzymuj wagę w czystości

Zbieranie brudu przez wagę samochodową może nie wydawać się wielkim problemem, ale w rzeczywistości jest to znacznie większy problem, niż zdaje sobie sprawę większość operatorów wag. Utrzymywanie wag w czystości poprawia ich wydajność zarówno w krótkim, jak i długim okresie, co ostatecznie pozwala zaoszczędzić pieniądze, przedłużając żywotność wagi oraz zapobiegając uszkodzeniom i niepotrzebnym naprawom.

Oto tylko kilka wskazówek dotyczących czyszczenia wagi samochodowej, dzięki którym waga będzie funkcjonować prawidłowo:

 • Należy utrzymywać w czystości powierzchnię pomostów, przestrzeń między pomostem a podłożem oraz fundament wagi. W szczególności należy dbać o miejsce montażu czujników tensometrycznych. Systemy ważące, na które mają wpływ trudne warunki atmosferyczne, powinny podlegać regularnym czyszczeniom, najczęściej przed okresem zimowym co zapobiegnie zamarzaniu zebranych zanieczyszczeń.
 • Należy zdjąć klapy zakrywające czujniki, sprawdzić czy nie zalega tam błoto, śnieg lub inne zanieczyszczenia.
 • Nie należy używać ostrych narzędzi do czyszczenia czujników tensometrycznych, ponieważ mogą one uszkodzić przewody połączeniowe oraz sam czujnik.
 • Nie należy również stosować środków chemicznych oraz wody o wysokich temperaturach do celów czyszczenia wagi.
 • Podczas czyszczenia wagi przy użyciu wody należy zachować szczególną ostrożność i nie kierować strumienia wody bezpośrednio na skrzynkę połączeniową i czujniki tensometryczne.
 • W przypadku pomostów zagłębionych, szczególną uwagę zwracamy na drożność odpływów kanalizacyjnych. Braku drożności może spowodować, że woda zalegająca pod pomostem wagowym może doprowadzić do uszkodzeń elementów elektronicznych systemu wagowego oraz błędnych pomiarów.
 • Do czyszczenia urządzeń elektronicznych systemu ważącego tj. miernik wagowy, monitor, komputer, drukarka, klawiatura należy stosować wilgotną ściereczkę.
 • W okresie kiedy system ważący nie jest eksploatowany (dłużej niż 1 miesiąc) zaleca się uruchomienie systemu w celu podtrzymania pamięci miernika wagowego.
 • W przypadku systemów długo i intensywnie eksploatowanych zaleca się częste przeprowadzanie czynności konserwatorskich takich jak regulacja ograniczników ruchu, czyszczenie wagi .
 • Wszelkie czynności konserwatorskie i czyszczenia wag powinno wykonywać się zgodnie z przepisami B.H.P., po uprzednim całkowitym odłączeniu systemu ważącego od sieci energetycznej

Przegląd roczny wagi

Poza czyszczeniem wagi warto rozważyć dokonywanie przeglądów rocznych wagi przez wykwalifikowanych pracowników producenta wagi. Podczas takich wizyt serwisanci sprawdzają wagę w różnych punktach, a także formułują zalecenia dotyczące przyszłego nadzoru nad wagą. Podczas przeglądu dokonywana jest m.in. korekcja wskazań wagi – sprawdzenie niecentryczności (waga musi wskazywać w każdym miejscu tą samą wartość) i powtarzalności. Przeprowadzana jest regulacja wagi, regulacja odbojników, konserwacja czujników, sprawdzenie stanu łączenia pomostów, stan okablowania i czystość pod wagą. W razie zdiagnozowania usterek dokonywana jest od razu wymiana uszkodzonych elementów (serwis zawsze mam ze sobą wszystkie niezbędne części – czujniki, kable, skrzynki połączeniowe).

Chociaż może się to wydawać zbędnym wydatkiem, w rzeczywistości takie roczne przeglądy pomagają wydłużyć okres użytkowania wagi dzięki wykrywaniu potencjalnych problemów i ich eliminowaniu zanim staną się problemami generującymi poważne koszty.

 

Bezpłatna konsultacja lub wizyta

Jeśli potrzebujesz więcej informacji zamów rozmowę z naszym ekspertem.

  Imię i nazwisko / Firma

  Temat


  Adres email

  Numer kontaktowy


  Treść wiadomości

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (zgodnie z Ustawą z dnia 10.05.2018 roku o Ochronie Danych Osobowych; Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1000).
  Klauzula informacyjna o administratorze i przetwarzaniu danych


  Sprawdź inne artykuły na naszym Blogu o ważeniu

  Śledź nas w mediach społecznościowych

  Szybki kontakt

  • MIW Group Tomasz Kogut Sp. k.
  • ul. Smaków 9
  • 49-318 Skarbimierz-Osiedle,
   pow. Brzeg, woj. opolskie
  • (+48) 77 411 39 28
  • (+48) 77 544 96 91
  • biuro@miary-wagi.pl
  • Pon – Pt: 7:00 – 15:00


  Zaufali nam  • MIW GROUP Tomasz Kogut sp.k.
  • ul. Smaków 9, 49-318 Skarbimierz-Osiedle, pow. Brzeg, woj. opolskie
  • biuro@miary-wagi.pl
  • (+48) 77 411 39 28